A Szonettről, mint jellegzetes olasz versformáról elnevezett Sonetto sorozat tagjai természetesen minden ikonikus Sonus faber elemet magukénak mondhatnak, és a nyugdíjba vonuló Venere dobozoktól eltérően teljes egészében Olaszországban, a gyártó Vicenzában lévő üzemében készülnek.
Talán már kissé unalmas minden egyes hangsugárzójuknál leírni, de egy Sonus faberre már pusztán ránézni is öröm, ha pedig a saját nappalinkban ácsorog, akkor még inkább. Nem kivétel ez alól a jellegzetes íves formákkal rendelkező fa-bőr-alumínium műremek, a Sonetto II állványos hangsugárzó sem, amely egyébként a család nagyobbik monitora a kettő közül. A hangsugárzó társaihoz hasonlóan a kiváló minőségű természetes anyagok, az olasz kézimunka, a hagyománytisztelet és a modern technológiák ötvözete, és mint ilyen, egy vegytiszta esztétikai élvezet (persze, csak amíg meg nem szólal).
A Sonetto II front panelje átmenet nélküli szerves egységet alkot az íves oldallapokkal és a felületkezelt alumínium kerettel. Az alumínium részek és az Olymicából származó finom tapintású, kézzel varrott fekete bőr tetőlap, ami olyasféle, mint a Firenzében vásárolt bőrkabátom, a széria minden egyes tagján tetten érhető és afféle Sonetto családi vonást jelent.
A két-utas Sonetto II hangszórókészlete egy 29 mm-es „Voice of Sonus Faber” fantázianevű, a gyártó magasabb osztályaiból származó DAD (Damped Apex Dome) csipogóból és egy 165 mm-es levegőn szárított és préselés nélkül készült membrános wooferből áll, melynek membrán anyagába a hagyományos cellulóz pép mellé még egyéb természetes anyagokat is kevernek, és melegítés nélkül normál idő alatt hagyják a formában megszilárdulni. Ennek a Sonus faber fejlesztésnek köszönhetően az alumínium ötvözet kosaras hangszóró különösen dinamikus és lineáris hangzással rendelkezik. Nem kevésbé különleges a Paracross keresztváltó sem, amely rezonancia mentesített és optimalizált amplitúdó/fázis átvitellel és idő korrekcióval rendelkezik. A down firereflex nevezetű lefelé néző levegő kicsatoló csövek még könnyebbé teszik a hangfalak elhelyezését, mivel azok nem érzékenyek a falhoz közeli elhelyezésre. A Sonetto II hangsugárzó matt fehér, fekete zongora lakk és valódi fa színekben kapható.
♫
Vannak olyan készülékek és hangsugárzók, amelyek hangját meghallva valamiért egyből bevillan valamilyen jelző az általuk nyújtott élménnyel vagy érzettel kapcsolatban. A Sonetto II hangsugárzóról szinte azonnal az „emberi” szó jutott az eszembe, mivel ez a doboz mindenféle túlzás és cicoma valóban emberközeli megszólalást produkált, márkatársaihoz hasonlóan gyorsan belopva magát a szívembe. Amióta csak a legelső Sonus faber hangsugárzóval találkoztam, az olasz márka nekem mindig is a természetes megszólalást jelentette és jelenti persze mind a mai napig. Az emberi jelző pedig a hangzás mellett abban is tetten érhető, ahogy a csúcstechnika és a különféle ötletes megoldások szolidan a háttérbe húzódnak, udvariasan maguk elé engedve a zenét, amely véletlenül sem valamilyen kihegyezett paraméterével szeretné magának megnyerni a hallgatóját. Mivel a valódi hangszer jellegű Sonus faber hangsugárzók legfontosabb területei az akusztikus hangszeres, azon belül is a klasszikus műfajok, a honfitárs Vivaldival kezdem a meghallgatást. A hegedűfutamok és a felvétel egyik különlegességét jelentő fuvola lágyan simogatják a hallójárataimat, a kerek és egységes, csábítóan életszerű hangok szó szerint hullámokban érkeznek. Állványos hangsugárzó létére a Sonetto II nem kimondottan pontsugárzás jelleggel szól, hanem inkább a komplett egészre koncentrál és emellett nagyon kellemes és vonzó atmoszférát teremt. Jóindulatú, kerek, egészséges és lágy színvilágú hangzása gyorsan a bűvkörébe képes vonni az embert, aki, noha tökéletesen megvannak, cseppet sem a tankönyvi hifis paraméterekre koncentrál, hanem csak ellazul és élvezi a muzsikát. Karakterének köszönhetően lényegében a digitális műsoranyagokból is sok tekintetben analóg hangulatút varázsol, a megszólalása műfajtól függetlenül sima, természetes és koherens, a hangok lazán és könnyedén áramlanak belőle. Odafigyelve természetesen menetrendszerűen érkeznek az adott zeneszámok jól ismert részletei is, de még sem azt érzem, hogy a Sonetto a felbontásáról marad emlékezetes számomra, mert az információk szépen beépülnek a komplex hangképébe, aminek a szerves, ha úgy tetszik, elidegeníthetetlen részét képezik.
Átlagos méretű woofere és nem túl nagy literszáma dacára a hangsugárzó testes, stabil megszólalásra és nagyon korrekt basszusra képes. A hangképe egyáltalán nem magasba húzó, már csak azért sem, mert a magasai nagyon kellemesek, lágyak és kifinomultak, a felső basszus felpúpozásának ősi trükkjével pedig egyáltalán nem él, ezért nincsenek itt-ott kitüremkedő mély-csúcsok, hanem mindvégig egységes és testes basszusban lehet részünk. Jazz muzsikán a friss és testes dobok diktálják a lábmozgató ütemet és általában véve az egész ritmusszekció kifejezetten aktív, ettől a muzsika kellemesen pezsgő és életteli hangulatú. A klarinét levegősen, gazdagon árnyalva és különösen a mélyebb regiszterekben nagyon szép hangszínekkel zenél, a vibrafonnál főleg a frissesség és a bensőségesség keveréke nyűgöz le, míg a lecsengések valódi hatásúak és gazdag felhangrendszerrel rendelkeznek.
A kevés hangszeres művek mindig is a kisebb dobozok nagy kedvencei szoktak lenni, így a Sonetto többek között a zongora-szaxofon duó játékát is óriási jelenlétérzettel, életszerű hangszínekkel és akusztikával, valamint sok levegővel szólaltatja meg. A továbbiakban sorban jönnek a különféle zenék és műfajok, a „program” pedig egyre hosszabbra nyúlik, mivel ez a hangsugárzó hosszú zenehallgatásra csábítja az embert. A teszt repertoár erőteljesebb darabjainál a basszusából és az erejéből nyújt újabb hatásos ízelítőket. Bátran jöhetnek a dinamikus tutik, a húzós részletek és a komplex zenei jelenetek a Sonetto állja a sarat, ami pedig szintén nagyon fontos, a szerethető, kellemes és barátságos karakteréből tulajdonképpen semmivel sem lehet kizökkenteni.
Ajánlás
A Sonetto II hangsugárzó a márka alapértékeihez hűen, és őszintén szólva nem túl nagy meglepetést okozva tartalmas, kellemes és valódi hatású zenei élményt kínál, ami mellé különleges kivitel és különösen ízléses külső párosul. A megszólalása műfajtól függetlenül könnyedén lenyűgözi a hallgatóságot, amely még a „hétköznapi” zenékben és felvételekben, vagy akár a filmekben is rengeteg szépséget és finomságot találhat. Minőségi kategóriájának és kvalitásainak megfelelően természetesen a hozzáillő színvonalú partnerekkel tudja igazán kifutni magát, azonban a játszótársak esetleges hibáit vagy hiányosságait is mondhatni „ezüst tálcán” nyújtja át, és még ilyen esetekben is a maximumot kihozva belőlük produkál élvezetes hangzást.
Sonus faber Sonetto II
Javasolt erősítő teljesítmény: 40-200 W
Frekvencia átvitel: 42 Hz – 25 kHz
Keresztezési frekvencia: 2650 Hz
Érzékenység: 87 dB
Névleges impedancia: 4 Ohm
Méretek: 370×250×334 mm
Tömeg: 6,8 kg
Ár: 640.000,- Ft
Audiophyl Kft.
Tel: 1/408-7042
www.audiofil-szalon.hu