A Quadral terjedelmes kategórialistáján hiába keressük az Ascent nevet, ugyanis a három földön álló modellből, egy monitor sugárzóból és egy centersugárzóból álló Ascent család tagjait valamilyen okból a Special Edition sorozatban helyezték el. Az ily’ módon speciálissá kinevezett Ascent hangsugárzók a klasszikus fekete mellett a manapság divatba jövő fehér színben is kaphatók; közülük a 70 LE típusjelű legkisebb állódoboz is ebben a szűzies színben érkezett hozzánk.
A múltkori M30-hoz hasonlóan szintén 3-utas, rear bassz-reflex kialakítású Ascent 70 LE előlapján konvencionális rendben sorakozik a 25 mm-es alumínium tweeter, valamint a fémesen sötét színű titánium-PP membrános 170 mm-es közép és mélysugárzó. A kifinomult alumínium tweeter 46 kHz-ig terjedő frekvencia átvitelével az SACD/DVD-Audio korongok illetve a magas felbontású streamelt anyagok hallgatásához is ideális, ellett vélhetően a lagymatagabb elektronikák hangját is fel tudja dobni.
Az ívelt oldalú elegáns kabinet relatíve keskeny hátlapjának alsó fertályán található a méretes kör alakú kipufogó, alatta pedig a nemesen egyszerű és elegáns kivitelű, natúr alumínium lapra felszerelt igényes aranyozott single csatlakozó szett.

♫
Az apróbb eltérések ellenére az M30 és az Ascent 70 LE ahogy mondani szokták, le sem tagadhatják egymást, teljesen egyértelmű, hogy ugyanabból az „alomból” származnak.
A jazz muzsika szintén friss, erőteljes és testes dobokkal indul, a dobos pörgeti rendesen és egyetlen pillanatra sem lazít. A basszus a márkatárshoz hasonlóan nagyon fontos pozitívum a doboz produkciójában és minden zene számára stabil alapokat biztosít. A hangkép összességében izgalmas és vérbő, gyakorlatilag szinte kiköveteli magának a hallgató figyelmét. A hangszerek mind erős egyéniségek, a színpadon pedig pontosan kijelölt helyük van; e tekintetben az Ascent tényleg németesen precíz, nem engedi, hogy bárhol ácsorogjanak vagy ücsörögjenek. A megszólalás alapvetően racionális jellegű, a színek a kozmetikázástól mentes valóságot ábrázolják, a hangszereknek pedig valós fizikai testük van. A „kézzelfoghatóság” érzetének illúziója amúgy is a doboz erősségei közé tartozik, többek között ettől hat valóságosnak és életszerűnek a muzsikája.
A magasak könnyedek, levegősek és nagyon analitikusak, eszköztelenségük egyértelműen a felsőbb kategóriák tudománya felé mutat. A vibrafon a többiekhez hasonlóan szintén nagyon él, az ütők frissen cikáznak a lapocskákon, a hangszer hangja telt és gazdag felhangrendszerű.
Anne Sofie Von Otter megint nagyon lelkes, és valósággal húzza maga után az egész zenekart. A megszólalás komplex, felszabadult, nyílt és világos, alul pedig beton biztos mélyek támasztják alá és mindvégig tudják, hol a helyük. A hangok könnyedén szakadnak el a hangsugárzóktól, amelyek ezen a zenén egészen monitoros jellegű nagy és levegős teret építenek fel és jó nagy bázistávolságot elbírnak. A hangzás semmit sem rejt véka alá, a nyíltság és a részletező készség magas szintje tovább növeli a valóságosság érzetét. A sokszínűség a hangsugárzó egyik nagyon megkapó tulajdonsága, nagyon gazdag színpalettáról dolgozik, ám arra gondosan ügyel, hogy még a legnagyobb bujaság közepett se essen a színezettség bűnébe.
A latin gitármuzsika további hasznos adalékokat nyújt a doboz részletező képességéről. A kellemesen telt éneket kísérő akusztikus gitárok hangjában annyi húrzizegés, felharmonikus és mellékzönge van, amit ritkán hallani, és akkor is jórészt inkább drágább dobozoktól. Rock és pop muzsikákon a kiemelt paraméterei révén nagyon jó teljesítményt nyújt, hiszen a nyíltság, a jó basszus, a sok szín és a dinamizmus általában mindegyikhez nagyon jó ajánlólevélnek számít, és akkor a levegős énekhangokról vagy a transzparenciáról még nem is beszéltünk.
Az alapvetően racionális karaktert zeneileg lehet szeretni, vagy kevésbé rajongani érte, annyi azonban bizonyos, hogy a filmek világában szinte mindig jól jön, hiszen egyetlen apró részlet sem marad ki a filmkockákhoz párosuló hangok közül. Egyetlen hátulütője a mindent megmutatás képessége, mert vannak helyzetek, amikor sajnos nem kellene mindent megmutatni, mint például a régebbi gyengébb hanganyagok esetében, amelyeknél a beszédhang sziszegése egészen zavaró tud lenni, de hát olyan részletező képességet sajnos még nem találtak fel, ami csak a számunkra kellemes dolgokat szólaltatja meg.
Az M30-at idéző Ascent 70 LE egy szintén kifinomult, alapvetően racionális karakterű, basszus tekintetében pedig nagyobb méretű modellek kvalitásait felvonultató hangsugárzó. Megszólalásának a kitűnő basszus mellett a tweeter produkciója is nagyon fontos eleme, a neki köszönhető nyíltság, levegősség és könnyedség nagyon hamar leveszi az embert a lábáról. Párosítás tekintetében csöves vagy kellemes hangú félvezetős típusokkal érezheti jól magát, a zenehallatás mellett pedig egyénileg vagy csapatban házi-mozihoz is nagyon jó választás lehet.
Quadral Ascent 70 LE
Frekvencia átvitel: 30 Hz – 46 kHz
Teljesítmény: 100/150 W (nom/zenei)
Érzékenység: 88 dB
Impedancia: 4-8 Ohm
Váltási frekvenciák: 300/2600 Hz
Méretek: 956×203,1×315 mm
Tömeg: 13,5 kg
Ár: 332.990,- Ft
Promóciós ár: 279.990,- Ft
Forgalmazó: Stream Audio
Tel: 30/211-5253
www.streamaudio.hu