Az újonnan kialakított négy Isotek termékcsalád közül a Discoverybe tartozó EVO3 Polaris tápszűrős elosztó a gyártó egyik legfrissebb modellje. Neki köszönhetően immár olcsóbb alternatíva is kínálkozik a komplett audio/video rendszer védelmére és feljavítására, mint az EVO3 Sirius, ami mindig jó hír, főleg egy ilyen „jóléti” országban, mint a miénk. A Siriushoz hasonlóan hat készüléket kiszolgáló Polaris sok egyéb hasznos funkciója mellett 13.500 A túláram elleni védelemmel is rendelkezik, ami jó szolgálatot tehet, ha mondjuk, belecsap a házba a villám, s mivel a biztosítók efféle károkra már nemigen szeretnek fizetni, egy ilyen eseménynél a készülék egy csapásra behozhatja az árának a többszörösét.
Legfontosabb paramétereinek egyike a 30 dB-es RFI (Rádió Frekvenciás Interferencia) csillapítás valamint a különféle zajok és sugárzások elleni védelem, amivel tápáram minőség és környezet függvényében a rendszerünk akár valósággal szárnyra is kaphat a „natúr” változathoz, azaz a „bolti” elosztóhoz és az egyszerűbb speciális típusokhoz képest.
Az EVO3 technológiáknak, közülük is legfőképpen a kifinomult Delta szűrőegységnek köszönhetően a drágább Isotek modellekhez hasonlóan a Peformance is hatékony védelmet nyújt a váltakozó és állandó zajok ellen egyaránt, melyek közül az előbbieket legfőképpen a hálózatban folyamatosan ki-bekapcsolgatott elektromos eszközök, pl. háztartási gépek generálják, utóbbiakért pedig a sugárzó források, pl. a rádióadók tehetők felelőssé, de mivel rájuk is szükségünk van, így nem iktathatjuk ki őket az életünkből. Az egymástól teljesen független aljzatoknak köszönhetően a különböző források közti keresztszennyezés problémája szintén kipipálható lett.
A készülék belső kábelezése több eres ezüstözött OFC réz PTFE dielektrikum szigeteléssel. A Polaris maximálisan 2300 Watt folyamatos teljesítmény továbbítására képes, így azoknak sem kell aggódniuk, akiknek a rendszerében esetleg nagyteljesítményű végerősítő is található.
A klasszikus A-B tesztben a viszonyítási alap, szokásos módon a hétköznapi, minden háztartásban fellelhető elosztó volt, a meghallgatás sorrendjét pedig menetközben megváltoztattam, hogy ne csak azt vizsgáljam, hogy mi javult, hanem azt is, hogy mi veszett el, ami általában még szemléletesebb szokott lenni.
A Polarissal kiegészített rendszer hangja egy leheletnyivel mintha halkabb lenne a bolti elosztósnál, ez az érzet azonban részben a kifinomultságának is köszönhető. A közönség nyüzsgése ember közelibb, valóságosabb, behunyt szemmel könnyebben el tudom képzelni, hogy valódi emberek hangját hallom, nem egy halom elektronikai alkatrészét. A muzsika általánosságban érettebb, kulturáltabb, az apró pici sorják eltűnnek róla, egyenként figyelve a hangszereket mindegyik hitelesebb, megfoghatóbb és összetettebb rajzolatú. A kettő jellegében nagyon hasonló hang (mivel a készülékek a bőrükből azért nem tudnak kibújni) olyan, mintha ugyanazoknak a márkáknak az olcsóbb és drágább típusai szólaltatnák meg őket; szinte mindenből többet és jobbat kapunk. A klarinétból kiáramló levegő nagyon valóságos hatású, a vibrafon hangjának megváltozása pedig önmagában megér egy misét. Adott kettő hasonló színezetű, karakterű és stílusú hang, az egyik mégis mindenben finomabb, jóval érzékletesebben visszaadva a fémlapocskákon vándorló ütők hangját, a fizikai érintkezést, az ütések erősségének váltakozását és összességében a játékban rejlő érzelmeket. Első hallásra ezek nem eget-földet rengető, egyszeri hifistát lenyűgöző különbségek, aki azonban odafigyel, biztosan le lesz nyűgözve tőlük.
Anne Szofie von Otter Mozart ária részlete először a Polaris közreműködésével, majd nélküle szólal meg, tökéletesen megmutatva azt a hatást, amit az előbb tapasztaltam, csak éppen fordított irányban. Kiiktatva a spéci elosztót a hang darabosabbnak, durvábbnak és mosottabbnak tűnik, a hangszerek hangjai kevésbé válnak szét, a megszólalás egyértelműen tömbösödik. Az énekesnő hangjának tavaszias hangulata is megkopik, árnyék vetül a fény elé, a lelkesedést kötelességtudat váltja fel. A felvétel felénél nagyjából már akklimatizálódok, s mivel önmagában természetesen a normál elosztós hang is nagyon jó, már élvezni is tudom a zenét, de az első pillanatokban tapasztalt veszteségeket azért nehéz elfeledni.
A sok egyéb más mellett különösen gazdag hangszerelésükkel is óriási élményt nyújtó Kaláka dalok közül az „Apró képek balladája” szólalt meg, elsőként mezei változatban, majd a Polaris is bekapcsolódott a játékba, és biztos kézzel hozta az előzőekben már megismert változásokat. Olyan érzetet kelt, mintha nagyító alá tennénk a zenét és betekintést nyerhetnénk azokba a rejtett finomságaiba, amik eddig láthatatlanok, illetve pontosabban halhatatlanok voltak számunkra. Egynek hallott hangok válnak szét, elbújó halk szólamok tűnnek fel, valamint minden hangszer érzelmesebben, kézzel foghatóbban játszik. Különösen nagy élmény ez egy ilyen összetett, változatosan hangszerelt muzsikánál, ám az érzés még egy átlagos minőségű elektronikus zenénél is tapasztalható, amint azt a sokórányi zenehallgatás alatt tapasztaltam. Az emberi beszéd és énekhang megint egy fontos momentum, e téren a Polaris szintén kitesz magáért; vele artikuláltabb, valóságosabb színezetű és sokkal hihetőbbek a női és férfi énekesek egyaránt, ér ettől a jelenlét érzet is óriási mértékben megnő.
Unalmas ezt mondani, de az Isotek nem tud hibázni; gyakorlatilag az eddig hallott összes készüléke jól és hatásosan működik, és még a kényes hierarchia/ár sorrenden sem lehet fogás találni. A Siriushoz hasonlóan a Polaris is a zene finomságaira és az élethűségre vágyó zenehallgatókat célozza meg, s biztos kézzel rázza gatyába a rendszereket, hogy azok teljesítményük legjavát nyújtsák. Az általa eredményezett javulások pontosan azt mutatják meg, miben más egy hifi és egy audiofil, illetve egy audiofil és high-end rendszer, és jelentős előrelépést biztosítanak azoknak, akik készülékparkjukat egy Polaris elosztóval bővítik.
Isotek Polaris
Maximum áram: 10 A
Maximális teljesítmény: 2300 W
Méretek: 80×45×480 mm
Tömeg: 1 kg
Ár: 89.000,- Ft
Forgalmazó: Inter Audio Kft.
Tel: 1/468-2176