Többször leírtuk már, hogy az analóg lemezjátszás újra (meg újra) egyre nagyobb népszerűségnek örvend, ezért nem is meglepő, hogy a Hegel most látta elérkezettnek az időt, hogy megtegye az első lépését ebben a világban és bemutassa történetének legelső phono előerősítőjét.
Mivel a V10 a Hegel legelső phono előerősítője, a minősége stratégiai fontosságú, hiszen meghatározza a teljes új projekt fogadtatását, ezért semmit sem bíztak a véletlenre. A készüléket a Hegel főtervezője, Bent Holter tervezte, természetesen a fejlesztő-tervező team többi tagjának hatékony, közreműködésével. Bent Holter már a 90-es évek óta foglalkozik phono erősítőkkel, így meglehetősen nagy tapasztalatra tett már szert velük kapcsoltban, emiatt viszont még érdekesebb, hogy a Hegel ennek ellenére mégsem rukkolt elő korábban ilyen készülékkel. Egy vadonatúj készüléktípus megjelenésénél persze az is fontos kérdés, hogy milyen kategóriában tegyék meg az első lépést; sokan óvatosságból szerényebb szinten kezdenek, a Hegel azonban bízott Bent Holterben, és az első modellt mindjárt a középkategória magasabb régiójába pozícionálta.
A maga abszolút letisztultságában is elegáns és ízléses V10 kompakt mérete dacára 3 kg-ot nyom, és mind MM, mind MC hangszedők jeleinek fogadására alkalmas. A norvég gyártó készülékeinek letisztult megjelenését kimaxolva a frontlapján kizárólag egy hálózati kapcsoló és egy led kapott helyet. A készülék jóval izgalmasabb hátlapján az igényes aranyozott csatlakozók alatt számos dip kapcsoló található mind a bal, mind a jobb csatornán, amelyekkel különböző paramétereket lehet beállítani. Kiválaszthatóak az MM vagy MC hangszedők, az MM hangszedők kapacitása (47 - 367pF), az impedancia értéke (MC hangszedőknél 100 - 300 Ohm) a gain, ami a mozgó mágneses hangszedők esetében 40 dB és a 60 dB a mozgó tekercseseknél, és 5, 10 vagy 12 dB-el növelhető az erősítés. Végül van egy szubszonikus szűrő kapcsoló is, amelyet aktiválva a készülék levágja a problémás alacsony frekvenciákat. Ezekkel a beállításokkal némi időt rászánva a V10 az éppen használt hangszedőhöz optimalizálható, a bárki által elvégezhető művelethez a mellékjelt kézikönyv hathatós segítséget nyújt.
A V10-ben ultra alacsony zajszintű diszkrét JFET tranzisztorok találhatók az MM és az MC hangszedők bemeneti szakaszaiban. Az MC bemeneti fokozat összesen 4 JFET-t használ párhuzamosan, amelyek a Hegel szerint teljesen zajtalanná teszik a V10-et, és megakadályozzák, hogy az előfeszítő áram visszajusson a hangszedő tekercséhez. A bemeneti fokozat táplálja a V10 erősítő részét, és mind az MM, mind az MC erősítési fokozatok alacsony zajszintű tápegységekkel táplált diszkrét bipoláris tranzisztorokkal működnek, ismét azzal a céllal, hogy a zajt az abszolút minimumon tartsák. Ennek a szakasznak a tápellátását egy E-Core transzformátor biztosítja, amely a készülék tömegének egy jelentős részét kiteszi.
A hátlapon lévő minőségi aranyozott csatlakozások között az RCA bemenetek és kimenetek mellett szimmetrikus XLR kimenetet és sok esetben nagyon hasznos földelőcsavart is találunk.
Audio Centrum
Tel: 1/468-2176
www.audiocentrum.hu